Jak czyścić tapicerkę

Niedawno na blogu pojawił się wpis o tym, jak odnowić stary fotel lub krzesło, ale niektóre meble, które nie są zniszczone, a tylko zabrudzone wymagają jedynie odświeżenia. Często na strychach lub w piwnicach mamy stare meble, które są w całkiem niezłym stanie, jednak przez lata ukrywały się pod grubą warstwą kurzu. W naszym tekście znajdziecie wskazówki jak czyścić tapicerkę w takich przypadkach.

Jak czyścić tapicerkę z bawełny

Bawełniana tapicerka jest najprostsza do wyczyszczenia. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest dokładne odkurzenie mebla. Jeżeli tego nie zrobimy to po przejściu do czyszczenia, brud, który pozostał, przyczyni się do powstania jeszcze gorszych plam. Najlepszym sposobem jest użycie specjalnej pianki. Ważne, aby przed przejściem do czyszczenia całości wykonać próbę na tkaninie w mało widocznym miejscu. W ten sposób sprawdzimy, jak materiał reaguje i unikniemy zniszczenia go. Używając pianki, trzeba uważać, aby nie przemoczyć wypełnienia, ponieważ znacząco wydłuży to czas schnięcia i mogą się również pojawić zacieki.

jak czyscic tapicerke 1

Jak czyścić tapicerkę ze skóry

Czyszczenie obicia ze skóry należy zacząć od otłuszczenia materiału. Najlepszym środkiem czyszczącym będzie roztwór letniej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Oczywiście możemy również wykorzystać do tego celu specjalny środek przeznaczony do pielęgnacji skór, jednak te z reguły są drogie, a efekt podobny jak przy użyciu domowego roztworu. Wybrany preparat nakładamy na czystą, miękką ściereczkę i okrężnymi ruchami czyścimy obicie. Tapicerkę ze skóry należy czyścić partiami, elementem, od którego najlepiej zacząć jest siedzisko. Po wyczyszczeniu każdej partii należy przetrzeć ją suchym miękkim ręcznikiem.

jak czyscic tapicerke 2

Jak czyścić tapicerkę z delikatnych materiałów

Często stosowanym materiałem obiciowym jest welur lub aksamit, decydując się na ich czyszczenie, trzeba szczególnie uważać, aby ich nie zniszczyć. Również w tym przypadku możemy przygotować własny preparat, mieszając litr zimnej wody z 2 łyżkami amoniaku. Przygotowany roztwór delikatnie wcieramy, zgodnie z kierunkiem włosa i zostawiamy na około godzinę. Kiedy materiał wyschnie, delikatnie rozczesujemy włoski miękką szczoteczką, możemy do tego użyć szczoteczki do zębów. Jeżeli w niektórych miejscach włoski są mokre i sklejone najlepiej wysuszyć się letnim strumieniem powietrza z suszarki do włosów.

jak czyscic tapicerke 3

Okazuje się, że czyszczenie tapicerki wcale nie wymaga pomocy specjalistów ani nawet drogich środków czyszczących. Oczywiście jeżeli boimy się przemoczenia, możemy zamówić firmę, która wypierze nasze meble, jednak satysfakcja z własnoręcznie odnowionego mebla jest warta poświęcenia odrobiny wolnego czasu. A Wy podjęlibyście się samodzielnego czyszczenia tapicerki, czy może wolelibyście zlecić to specjalistom?

Wpisy, które mogą Cię także zainteresować:

  1. Jak odnowić stary fotel
  2. 5 sposobów na usunięcie plam z podłóg 
  3. 5 sposobów na usunięcie plam ze ścian