Jak kupić mieszkanie będąc za granicą

Wielu Polaków opuściło nasz kraj z przyczyn ekonomicznych i zawodowych. Część z nich deklaruje jednak chęć powrotu. Co zrobić, jeśli przed reemigracją chcemy zapewnić sobie miejsce zamieszkania na terenie Polski? Jak przeprowadzić proces zakupu, jeśli nie jesteśmy w kraju? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika jak kupić mieszkanie będąc za granicą!

 

Jak kupić mieszkanie będąc za granicą – podstawowe rozwiązania

Oczywistym rozwiązaniem wydaje się zakup mieszkania we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że dopełnienie wszystkich formalności będzie się wiązać z koniecznością licznych wizyt w Polsce. Na to niestety może sobie pozwolić tylko niewielkie grono osób. Najbardziej optymalnym wyjściem będzie więc skorzystanie z pomocy mieszkającego na terenie kraju pełnomocnika.

Pierwszym krokiem jest wizyta u notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego. Aby tego dokonać, osoba, która chce zakupić mieszkanie w Polsce, musi osobiście udać się do notariusza w celu ustanowienia pełnomocnictwa. Konieczne będą nasze dane – najlepiej zabrać ze sobą dowód osobisty, by móc potwierdzić swoją tożsamość. Obecność drugiej strony nie jest konieczna, wystarczą jej dane osobowe: imiona i nazwisko, imiona rodziców, PESEL i adres zamieszkania.

jak kupić mieszkanie będąc za granicą

 

Jak kupić mieszkanie będąc za granicą – wybór pełnomocnika

Na pełnomocnika należy wybrać zaufaną osobę, która będzie reprezentować nasze interesy w kraju. Najlepiej, by był to jeden z członków rodziny – zagwarantuje nam to nie tylko spokój i pewność prawidłowego przeprowadzenia transakcji, ale także unikniemy konieczności uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Jeśli na naszego pełnomocnika wybierzemy kogoś spoza najbliższej rodziny, koniecznie pamiętajmy o jej opłaceniu – brak zapłaty tej należności może wiązać się z karą w wysokości nawet dwudziestokrotności pensji minimalnej!

 

Jak kupić mieszkanie będąc za granicą – postępowanie

Aby maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy, warto dokładnie rozpisać działania pełnomocnika w akcie notarialnym. W przypadku kupna lub sprzedaży nieruchomości, konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa szczegółowego – upoważnienia do wykonywania określonych czynności prawnych lub dokonania jednorazowo konkretnej czynności. Oznacza to, że możemy udzielić pełnomocnictwa zarówno do zakupu nieokreślonej nieruchomości (warto, żeby maksymalną dopuszczalną kwotę zawrzeć w treści pełnomocnictwa), jak i do nabycia konkretnego mieszkania. Co ważne, nie można upoważnić pełnomocnika do wszystkich działań prawnych – jest do zabronione ustawą.

Ze względu na kwestie prawne najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie aktu przez polskiego notariusza. Jeśli zostanie on przygotowany w innym kraju, istnieje ryzyko, że będzie niezgodny z wymaganym wzorem lub błędny. Aby pełnomocnictwo wydane za granicą było ważne w Polsce, niezbędne jest przetłumaczenie aktu przez tłumacza przysięgłego, a w przypadku niektórych krajów także legalizacja dokumentów.

jak kupić mieszkanie będąc za granicą

zdj. fancycrave.com

 

W naszym imieniu, w zależności od zapisów w akcie notarialnym, pełnomocnik dokonuje częściowej lub całkowitej transakcji – nawet od znalezienia mieszkania w wyznaczonej cenie po zakup i przeniesienie własności. Po dokonaniu wszystkich czynności, pełnomocnik powinien zwrócić wypis aktu notarialnego – pełnomocnictwo nie jest ograniczone czasowo, więc może z niego korzystać tak długo, jak go ma.

Jak widzicie, kupno mieszkania, będąc za granicą nie jest aż tak utrudnione. Konieczny jest wybór odpowiedniej osoby, która przejmie nasze obowiązki na terenie kraju. Czy ktoś z Was był w takiej sytuacji? Jakich rad udzielilibyście osobom mieszkającym za granicą, które chcą kupić nieruchomość w Polsce?

Wpisy, które mogą Cię także zainteresować:

  1. Jak wybrać mieszkanie, aby potem nie żałować?
  2. Goczałkowice-Zdrój zielone miasto
  3. Bielsko–Biała miasto w górach