5 sposobów na porządek w szafie

Większość z nas marzy o pięknym, uporządkowanym domu. Mieszkaniu zorganizowanym tak dobrze, że w mgnieniu oka znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy. Niestety dla większości z nas pozostaje to tylko w sferze marzeń. Uporządkowanie naszych czterech kątów jest jednak wykonalne, jeśli tylko włożymy w to trochę pracy i wysiłku. Jak utrzymać porządek w szafie? Oto 5 sposobów!

porządek w szafie

źródło: flickr.com

 

Sposób 1 na porządek w szafie: dostosuj ją do swoich potrzeb

Sprzątanie garderoby powinniśmy rozpocząć od wyciągnięcia z niej wszystkich rzeczy – w ten sposób będziemy mogli rozplanować ułożenie ubrań i akcesoriów. Zastanów się jaki jest Twój styl i które elementy odzieży nosisz najczęściej. Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego trybu życia, często ćwiczysz i na co dzień nosisz wygodne ubrania w sportowym stylu, to właśnie te rzeczy ułóż na wysokości swoich oczu. To miejsce strategiczne – widzimy je jako pierwsze i jest najłatwiej dostępne, więc to właśnie tam powinny być umiejscowione te elementy garderoby, z których korzystamy najczęściej.

porządek w szafie

źródło: flickr.com

 

Sposób 2 na porządek w szafie: porządkuj i segreguj

Wiemy już, że najczęściej używane ubrania powinny znaleźć się w zasięgu naszego wzroku. Co z resztą ciuchów? Układajmy je na pozostałych półkach, najlepiej zgodnie z częstotliwością użytkowania – w okolicach wysokości naszego wzroku umieśćmy rzeczy, z których korzystamy nieco rzadziej, a na skrajnie górnych i dolnych półkach trzymajmy ubrania, których na pewno nie założymy w najbliższym czasie, np. ze względu na pogodę i porę roku.

Starajmy się je segregować według typu (np. koszulki, swetry, spodnie) lub funkcjonalności (np. zestaw do pracy, zestaw na imprezę, strój na ćwiczenia). Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej większość rzeczy przechowywać na wieszakach – najłatwiej je przeglądać, a w efekcie utrzymać porządek.

 

Sposób 3 na porządek w szafie: wyrzucaj niepotrzebne ubrania

Największym sprzymierzeńcem porządku jest minimalizm. Starajmy się więc nie przechowywać nadmiaru odzieży. Całkowicie pozbądźmy się rzeczy, których nie nosimy, które nam się nie podobają, są za duże, za małe lub zniszczone. Możemy je według uznania sprzedać, oddać lub wyrzucić. Przechowywanie ubrań z nadzieją, że “kiedyś będą dobre” nie ma sensu i powoduje niepotrzebny bałagan. Jeśli jednak chcesz przechować część z nich z jakichś uzasadnionych powodów (np. jesteś na diecie), najlepiej zastosować się do sposobu 2 – przechowuj je razem z rzeczami, których obecnie nie nosisz.

porządek w szafie

 

Sposób 4 na porządek w szafie: korzystaj z pojemników

Zapewne to znacie – porozrzucane paski, pozgniatane torebki i poplątane łańcuszki, a wszystko to razem w jednym miejscu. Jak rozwiązać ten problem? Porządek pomogą zachować liczne dostępne na rynku organizery – pojemniki, wieszaczki, pudełka czy wkładki do szuflad. Wykorzystuj je przede wszystkim do przechowywania dodatków i akcesoriów: butów, torebek, apaszek, pasków, biżuterii itd. O wiele łatwiej zachować czystość, jeśli wszystko ma swoje stałe miejsce.

 

Sposób 5 na porządek w szafie: regularne sprzątanie

Jeśli chcemy, żeby w naszej szafie i mieszkaniu panował porządek, musimy podejmować regularne działania. Starajmy się kształcić pozytywne nawyki – jeżeli wyciągniemy coś z garderoby, ale tego nie wykorzystamy, od razu odkładajmy do szafy. Nie zostawiajmy na krześle czy łóżku, nie wrzucajmy zwiniętego na półkę. Dobrym rozwiązaniem jest także systematyczne sprzątanie szafy i układanie rzeczy na przykład raz na jeden lub dwa tygodnie.

Warto dbać o porządek w szafie, bo szukanie odpowiednich ubrań często zabiera nam cenne minuty, w szczególności o poranku. Starajmy się ciągle utrzymywać ład w naszej garderobie, a sami poczujemy się lepiej zorganizowani. Macie jakieś konkretne sposoby na utrzymanie porządku w swoich szafach? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Wpisy, które mogą Cię także zainteresować:

  1. Jak urządzić kawalerkę?
  2. Metamorfoza balkonu za grosze
  3. Niezwykłe zastosowania zwykłych rzeczy