Środki do czyszczenia, które możesz zrobić sam

Na rynku dostępna jest ogromna ilość produktów czyszczących, które mają różne zastosowania: do mycia kuchni, łazienki, podłóg, ceramiki czy ścierania kurzu. Jeśli jednak chcecie stać się bardziej ekologiczni lub zaoszczędzić trochę pieniędzy, mamy dla Was dobrą wiadomość – niektóre środki do czyszczenia możecie zrobić sami! Jak je wykonać? Przeczytajcie nasz artykuł!

Środki do czyszczenia, który możesz zrobić sam – na bazie octu

Środki do czyszczenia

Jednym z cudownych środków, które są w każdym domu, a mogą znaleźć swoje zastosowanie nie tylko w kuchni jest ocet. Fantastycznie sprawdza się on w czyszczeniu wielu powierzchni, gdyż nie zostawia smug. Jeśli chcecie umyć szyby czy lustra, najlepiej wykorzystać do tego mieszkankę octu i wody. Sami możecie wykonać też środek do czyszczenia pralki – do pustego bębna należy wlać 2 szklanki kwasu octowego i wstawić normalny cykl prania, bez dodawania żadnych detergentów.

Spray do ścierania kurzy ze sklepu możecie zastąpić środkiem wykonanym samodzielnie w domu. Mieszamy razem ¼ szklanki octu, szklankę ciepłej wody, 2 łyżki oliwy z oliwek i 1 łyżkę soku z cytryny, a następnie wlewamy miksturę do butelki ze spryskiwaczem – taka końcówka pozwoli na jej lepsze i łatwiejsze rozprowadzanie.

Środki do czyszczenia, który możesz zrobić sam – na bazie sody oczyszczonej

Środki do czyszczenia

zdj. flickr.com

Kolejnym znakomitym domowym środkiem, który może zostać wykorzystany w sprzątaniu jest soda oczyszczona. Aby uzyskać świetny specyfik do czyszczenia armatury łazienkowej i ceramiki, należy wymieszać sodę z wodą. Wystarczy zamoczyć szmatkę w takim roztworze i przetrzeć powierzchnię. Jeśli chcemy pozbyć się uciążliwych zabrudzeń z piekarnika, należy posypać je sodą, spryskać odrobiną wody i zostawić na całą noc. Rano ścieramy pastę i przecieramy najpierw mokrą, a następnie suchą ściereczką.

Soda oczyszczona ma także właściwości wywabiające zapachy. Jeśli chcemy pozbyć się nieprzyjemnej woni z dywanu czy kanapy, należy obficie posypać materiał samą sodą i zostawić środek co najmniej na całą noc (a najlepiej na najdłużej jak to tylko możliwe). Po tym czasie zbieramy sodę z powierzchni materiału za pomocą odkurzacza.

Środki do czyszczenia, który możesz zrobić sam – na bazie cytrusów

Środki do czyszczenia

zdj. publicdomainpictures.net

Cytrusy (a w szczególności cytryny) świetnie sprawdzają się jako baza ekologicznych środków czyszczących ze względu na zawarte w nich kwasy. Wannę wyczyścimy za pomocą grejpfruta i soli. Połówkę owocu posypujemy ¼ szklanki soli i pocieramy nim wannę do wyczyszczenia zabrudzeń, a następnie spłukujemy wodą. Za pomocą cytrusów możemy przygotować środek do drewna – należy wymieszać ze sobą sok z jednej cytryny, łyżeczkę wody i łyżeczkę oliwy z oliwek. Specyfik nakładamy na szmatkę i przecieramy nią powierzchnię.

Samą cytrynę można też wykorzystać do czyszczenia mikrofalówki. Do miseczki wlewamy sok z cytryny, dodajemy wodę, a następnie wstawiamy do urządzenia i zagotowujemy ok. 3-5 minut. W naczyniu powinno być na tyle roztworu, by nie wyparował przy podgrzewaniu (jeśli ulotni się w całości, miska może pęknąć). Po tym czasie ostrożnie ją wyjmujemy i przecieramy mikrofalówkę wilgotną szmatką.

Powyższe zestawienie to tylko kilka z wielu dostępnych możliwości. Czy sami wykonujecie środki do czyszczenia? Jeśli tak, to jakie domowe substancje wykorzystujecie? Ocet, sodę oczyszczoną, cytrynę, a może coś innego? Dajcie nam znać w komentarzach!

Wpisy, które mogą Cię także zainteresować:

  1. Jak czyścić tapicerkę
  2. Jak odnowić nowy fotel
  3. 5 zastosowań soli kuchennej