Zielona Dąbrowa Górnicza

Czy Śląsk może być zielony? Pewnie wielu trudno w to uwierzyć, ale odpowiedź brzmi zdecydowanie tak! Dzisiaj na blogu postanowiliśmy odczarować mity związane z województwem śląskim i pokazać niezwykłe miasto, którego jeziora przyciągają latem setki turystów.

Dąbrowa Górnicza - bazylika
zdj. dabrowa-gornicza.com

Dębowe miasto

Dąbrowa Górnicza, bo to o niej dziś będzie mowa, jest najbardziej rozległym miastem w województwie śląskim, a co więcej pod względem wielkości jest dziewiąte w Polsce!

Swoją nazwę zawdzięcza rosnącym tu dębom, które jednocześnie sprawiają, że Dąbrowa Górnicza jest największym dębowym miastem w Europie! Widzieliście o tym?

Dąbrowa Górnicza - miasto
zdj. dabrowa-gornicza.pl

Jednak nie same dęby tu znajdziecie, ponieważ miasto te jest bardzo zróżnicowane krajobrazowo. W jego granicach znajduje się znaczna część Pustyni Błędowskiej zwanej Polską Saharą. Pustynia ta stanowi największy w Europie Środkowej zespół wydm śródlądowych z roślinami przypominającymi afrykańską sawannę! Trzeba przyznać, że dla wielu uważających woj. śląskie za rejon kopalniany może to być duże zaskoczenie!

Dąbrowa Górnicza – każdy to znajdzie coś dla siebie!

Jak większość miast w Polsce centrum Dąbrowy Górniczej jest także mocno zurbanizowane, znajdują się tu liczne zakłady przemysłowe czy sklepy. Jednak pozostałe okolice zdominowane są przez malownicze krajobrazy — bogate w jeziora i lasy, nieskażone przemysłem. Miejsce to dzięki szerokiejj ofercie pozwala ciekawie zagospodarować czas. Spragnieni kultury zapoznają się ze sztuką, odwiedzając Pałac Kultury Zagłębia, Kino Kadr czy Muzeum Miejskie „Sztygarka”, a osoby lubiące sport mogą wybrać się na wycieczki rowerowe.

Dąbrowa Górnicza - pałac kulturyzdj. zaglebiewood.pl

Pogoria!

Najchętniej odwiedzanym miejscem przez Dąbrowianin, a także pozostałych mieszkańców województwa śląskiego jest zbiornik Pogoria. A dokładnie cztery zbiorniki. W czasie majówki, a także lata odbywają się tu liczne imprezy sportowe i kulturalne organizowane przez miasto. Mieszkańcy jeżdżą na rolkach, rowerach, opalają się na plaży, grają w siatkówkę, spędzają czas na drewnianych mostkach czy uprawiają sporty wodne, a wszystko to przy dźwiękach muzyki! Trzeba przyznać, że w okresie sezonu ciężko znaleźć tu miejsce parkingowe! Jednak czy może nas ten fakt dziwić? Zdecydowanie nie!

Dąbrowa Górnicza-pogoriazdj. debowymaj.pl

Dąbrowa Górnicza - pogoria
zdj. kulturalnadabrowa.pl

Jako ciekawostkę dotyczącą Dąbrowy można podać, że z tego miasta pochodzi wiele znanych artystów takich jak: Janusz Gajos, Mariusz Kalaga czy Dawid Podsiadło! To tylko kilka nazwisk, bo talentów w tym miejscu nie brakuje!  Co was może jeszcze zaskoczyć to fakt, że miasto to pod względem zajmowanej powierzchni w województwie śląskim wyprzedza nawet Katowice! Dlatego, jeśli poszukujecie domu lub mieszkania zdecydowanie polecamy rozglądać się za nimi w tym dębowym mieście!

A czy Wy macie swoje ulubione miejsce w Dąbrowie Górniczej? Piszcie w komentarzach.

Wpisy, które mogą Cię także zainteresować:

  1. Nikiszowiec: Dlaczego jest nazywany „magicznym” miejscem?
  2. Pszczyna – Perła Górnego Śląska
  3. Bielsko – Biała miasto w górach