Gliwice – miasto dla studenta

Gdy myślimy o śląskim mieście dla studentów, na myśl pierwsze przychodzą nam Katowice. Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny i inne uczelnie… Na Śląsku jest jednak jeszcze jedno miasto, nawet bardziej studenckie, chodzi oczywiście o Gliwice. Zobaczcie jak mogą tam spędzać czas nie tylko studenci.

Gliwice miasto dla studenta

Gliwice – siedziba Politechniki Śląskiej

Gliwice to główna siedziba jednej z największych uczelni technicznych w kraju, czyli Politechniki Śląskiej. Każdego roku kształci ona około 23 tysiące studentów – to ponad 10% liczby mieszkańców Gliwic! Politechnika składa się z 18 jednostek dydaktycznych, z czego 12 zlokalizowanych jest na terenie miasta (pozostałe znajdują się w Katowicach, Zabrzu i Rybniku).

Politechnika powstała w 1945 roku, a jej celem było funkcjonowanie jako zaplecze dydaktyczne i naukowe dla Górnego Śląska, czyli najbardziej uprzemysłowionego regionu w Polsce. Zdecydowanym plusem jest rozplanowanie kampusu – budynki uczelniane znajdują się blisko siebie, w sąsiedztwie zlokalizowano także akademiki dla studentów. Można więc wyjść z pokoju na zajęcia kilka minut przed ich rozpoczęciem i zdążymy na nie bez problemu!

Gliwice miasto dla studenta

Gliwice – co robić w wolnym czasie?

Uczelnia oferuje nie tylko liczne interesujące kierunki (jak Architektura Wnętrz, Inżynieria Biomedyczna czy Nanotechnologia), ale także dołączenie do działających przy niej kołach naukowych i organizacjach jak chór akademicki, radio studenckie, sekcje sportowe czy Europejskie Forum Studentów AEGEE. Corocznie w maju samorząd organizuje Igry, czyli gliwickie juwenalia, podczas których odbywają się m.in. finały bojów akademików, rozgrywki sportowe, korowód studencki, a także wielki grill i koncerty.

Na kampusie znajduje się również Centrum Kultury Studenckiej MROWISKO, które organizuje rozmaite wydarzenia jak warsztaty i szkolenia czy spotkania stand-upowe. W “Mrowisku” zlokalizowany jest również Klub Spirala. Co ciekawe, nie tylko napijecie się w nim piwa, ale również potańczycie – organizowane są tam liczne imprezy tematyczne, a także koncerty (w tym Przegląd Kapel Studenckich), spektakle, wieczory z improwizacją komediową czy rozgrywki gier planszowych.

Gliwice miasto dla studenta

W pobliżu kampusu zlokalizowany jest także Klub Studencki ZOOM, w którym odbywają się imprezy taneczne. Miasto często organizuje również darmowe koncerty na pobliskim Placu Krakowskim – dotychczas można było zobaczyć tam m.in. Brodkę, Goorala czy zespół Enej. Około 2 km od kampusu znajduje się gliwicki rynek, na którym znajdziecie klimatyczne knajpki serwujące pizzę, burgery, sushi, a także rzemieślnicze piwa.

Gliwice są atrakcyjnym miejscem dla studentów – zarówno tych, którzy czas na uczelni chcą poświęcić na swój rozwój i naukę, jak i tych, którzy chcą wykorzystać ten okres na zabawę. Jeśli stajecie przed wyborem uczelni na studia licencjackie, inżynierskie czy magisterskie, to zdecydowanie warto wziąć to miasto pod uwagę. Czy ktoś z Was studiuje lub studiował w Gliwicach? Jakie miejsca polecilibyście przyszłym i obecnym studentom?

Wpisy, które mogą Cię także zainteresować:

  1. Jak wybrać mieszkanie, aby potem nie żałować?
  2. Goczałkowice-Zdrój zielone miasto
  3. Bielsko–Biała miasto w górach