Goczałkowice-Zdrój zielone miasto

Goczałkowice-Zdrój to licząca niewiele ponad 6,5 tysiąca mieszkańców miejscowość w powiecie pszczyńskim. Prawdopodobnie jedno z najmniej znanych i jednocześnie najbardziej urokliwych miejsc w województwie śląskim. Sprawdź dlaczego warto odwiedzić to wyjątkowe miasteczko!

Goczałkowice-Zdrój

zdj. flickr.com

Goczałkowice-Zdrój – turystyka

Pomimo małych rozmiarów, Goczałkowice-Zdrój to miejsce atrakcyjne dla turystów. Większość powierzchni gminy zajmują lasy, stawy rybne oraz Jezioro Goczałkowickie. Przez miejscowość przebiega część Wiślanej Trasy Rowerowej, która planowo ma ciągnąć się przez całą Polskę, wzdłuż Wisły. Jeśli lubicie spacerować, możecie wybrać się do Parku Zdrojowego lub pięknego Ogrodu Kapias, w którym znajdują się liczne instalacje kwiatowe stylizowane na charakter angielski, japoński czy wiejski. Mali i duzi miłośnicy techniki powinni odwiedzić park edukacyjny “Ekotama”, który prowadzi zajęcia m.in. z zakresu energii odnawialnej i meteorologii. Perełką architektoniczną, które z pewnością warto zobaczyć jest piękna zabudowa uzdrowiska z połowy XIX wieku.

Jezioro Goczałkowickie

Na terenie gminy znajduje się także Jezioro Goczałkowickie, czyli jeden z największych sztucznych akwenów w Polsce. Jezioro ma 32 km² powierzchni i jest zbiornikiem retencyjnym na Wiśle, a także głównym źródłem wody pitnej dla Górnego Śląska. Pełni ono funkcje przeciwpowodziowe oraz turystyczno-rekreacyjne – spotkamy tu rowerzystów, a także osoby uprawiające nordic walking i jeżdżące na rolkach. Spacerując wzdłuż prawie 3 km zapory można także dostrzec wędkarzy i biwakowiczów. Na jeziorze obowiązuje jednak ograniczenie swobody uprawiania sportów wodnych – zakaz wprowadzono w trosce o czystość wody.

Goczałkowice-Zdrój

Goczałkowice-Zdrój – uzdrowisko

Goczałkowice-Zdrój są jedną z dwóch miejscowości w województwie śląskim (obok Ustronia), które mają status uzdrowiska. Znajdują się tam w sumie 2 szpitale uzdrowiskowe, 3 zakłady przyrodolecznicze, 2 sanatoria rehabilitacyjne oraz uzdrowiskowa przychodnia. Prowadzone jest przede wszystkim leczenie schorzeń ortopedycznych, urazowych, reumatologicznych, a także osteoporozy i chorób układu nerwowego.

Na terenie uzdrowiska znajdują się naturalne surowce lecznicze: wody swoiste oraz torf. W ciągu roku Goczałkowice-Zdrój odwiedza około 10 tysięcy pacjentów uzdrowiskowych, czyli ponad 1,5 raza więcej niż ilość wszystkich mieszkańców miasteczka!

Goczałkowice-Zdrój to wyjątkowa miejscowość, którą z pewnością warto odwiedzić. Wystarczy 40 minut jazdy samochodem z Katowic, by przenieść w miejsce inne niż pozostałe – pełne spokoju i dzikości natury. Czy odwiedziliście kiedyś Goczałkowice? Co najbardziej Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzach!

Wpisy, które mogą Cię także zainteresować:

  1. Wisła – perła Beskidów
  2. Zielona Dąbrowa Górnicza
  3. Bielsko-Biała miasto w górach