Pszczyna – Perła Górnego Śląska

Miasta Górnego Śląska kojarzą nam się głównie z ciężkim przemysłem, węglem, kominami i deficytem rynków z prawdziwego zdarzenia. Osmolona cegła i zanieczyszczenia stały się właściwie stereotypową wizytówką Śląska, co już na starcie deklasuje ten region w kwestii wypoczynku turystycznego i poszukiwaniu relaksu. Jednak wbrew powszechnym skojarzeniom, znajduje się tu także miejsce, które bez wątpienia można określić mianem magicznego. Mowa tu o Pszczynie, zwanej też Perłą Górnego Śląska.

Pszczyńska podróż w czasie

Niewielka miejscowość, licząca nieco ponad 26 tysięcy mieszkańców ma niezwykle bogatą historię. Pierwsze wzmianki nt. Pszczyny pochodzą jeszcze ze średniowiecza, co niewątpliwie nadaje temu miejscu dodatkową atmosferę. Niezależnie od pory roku na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy park, który zachwyca spacerujących swoją kolorystyką i różnorodnością. Dalej napotkamy kilka zapierających dech w piersiach architektonicznych dzieł, jak np. kilkusetletni Zamek Pszczyński.

pszczyna

zdj. Kris Duda

Zabytki to bez wątpienia obowiązkowy punkt dla zwiedzających oraz filar dumy każdego mieszkańca „Perły”. Oprócz wcześniej wspomnianego kompleksu zamkowego, znajduje się tutaj cały zespół budowli, dzięki którym Pszczyna staje się prawdziwym pomnikiem dziejów. Brama Wybrańców, ratusz czy wiekowe świątynie to te najczęściej wymieniane, ale otoczone przecież przez stare i fascynujące uliczki, przy których większość kamienic zasługuje na osobny artykuł.

pszczyna - zamek

zdj. Kris Duda

Pszczyna – perła przyrodnicza

Zespół przemysłowych miast, z którymi sąsiaduje Pszczyna pozornie nie jest najlepszym miejscem dla miłośników fauny i flory. Jednak na tym tle urocze miasteczko również wyłamuje się ze śląskiego stereotypu i odsłania przed nami oblicze Lasów Pszczyńskich zwanych czasem „Puszczą Pszczyńską”. Zielony kompleks znajduje się na północ od miasta i jest domem wielu dzikich zwierząt, takich jak wiewiórki, dziki czy nawet żmije. Warto wspomnieć tu także o pszczyńskiej zagrodzie żubrów, gdzie entuzjaści przyrody mogą podziwiać te monumentalne zwierzęta.

zdj. fototeo.pl

Pszczyna – warto zatrzymać się na dłużej

Czytając ten tekst można odnieść wrażenie, że Pszczyna leży „za siedmioma górami, za siedmioma lasami…”. Jednak Perła Górnego Śląska jest doskonale skomunikowana dzięki czemu dotrzemy tu błyskawicznie z Katowic, Tychów, Bielska-Białej, Rybnika czy nawet Krakowa. Miasto jest także świetną bazą na narciarskie wypady, gdyż leży przy trasie prowadzącej w Beskidy. Miejsce sprzyja ponadto rodzinnej atmosferze za sprawą licznych imprez kulturowych (Piknik Pszczyński, Pszczyńskie Koncerty Plenerowe), które odbywają się cyklicznie. To sprawia, że doskonale żyje się tutaj wszystkim, którzy cenią spokój i kulturę, a jednocześnie lubią spontaniczne wypady poza swoje miejsce zamieszkania.

Pszczyny posiada liczną bazę ofert mieszkaniową!

pszczyna rynek

zdj. Kris Duda

Polska bez wątpienia posiada wiele pięknych miast efektownie otulonych przyrodą, gdzie niemal każdy kąt jest naznaczony historią. Pamiętajmy jednak, że oprócz pierwszoplanowych miejsc takich jak Kraków, Wrocław czy Toruń na uwagę zasługuje wiele mniejszych, ale równie atrakcyjnych –  Nikiszowiec czy Pszczyna są tego idealnym przykładem.