Tapeta do kuchni – jaką wybrać?

Tapety powracają do mody. Ogromna ilość dostępnych wzorów i faktur umożliwia nadanie mieszkaniu wyjątkowego i oryginalnego charakteru. Stosujemy je już nie tylko w salonie czy sypialni, ale także i w kuchni. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje funkcje jest to specyficzne pomieszczenie, w którym ściany szybko się brudzą. Jaką tapetę wybrać do kuchni? Zapraszamy na nasz poradnik!

tapeta_którą_wybrać

Tapeta do kuchni – podstawy wyboru

Kuchnia to serce całego domu. To tam przygotowujemy posiłki dla naszych najbliższych. To także pomieszczenie, które najszybciej, obok łazienki, ulega zabrudzeniu. Tłuszcz czy woda chlapią na ściany, blaty i podłogi. Dlatego jeśli chcemy zamontować tapetę w kuchni, warto pamiętać, by dobrać produkt wykonany z odpowiedniego materiału – takiego, który będzie odporny na wodę i z którego z łatwością usuniemy wszelkie zabrudzenia.

tapeta do kuchni-wybór

zdj. wonderfulengineering.com

Tapeta do kuchni – tapeta winylowa

W kuchni świetnie sprawdzą się tapety wykonane z winylu. Składają się ona z dwóch warstw – na wierzchu znajduje się winyl, a spód zrobiony jest z papieru. Wyróżnia się ich dwa typy: płaskie i spienione. Płaskie są dość cienkie, lecz odporne na zarysowania. Natomiast winyle spienione są grubsze, przez co lepiej maskują nierówności ścian, ale materiał ściera się i łatwiej ulega zarysowaniu.

W przypadku montowania takiej tapety w kuchni, najlepiej zdecydować się na typ płaski, gdyż możemy go czyścić i szorować, nawet środkami chemicznymi, nie pozostawiając żadnych śladów. Winyle są również odporne na ogień i wodę. Łatwo możemy przykleić je na ścianę i w razie potrzeby równie łatwo można je usunąć.

tapeta-do_kuchni-jaka

zdj. House To Home

Tapeta do kuchni – tapeta z włókna szklanego

Jeśli szukacie tapety, która będzie cechować się wysoką jakością i posłuży Wam przez lata, najlepiej wybrać tą wykonaną z włókna szklanego. Taka tapeta może wytrzymać nawet 30 lat! Jej struktura przypomina tkaninę. Jak w przypadku winylu, ten rodzaj jest odporny na wodę i ogień. Można ją również szorować, niestraszne jej zadrapania i uderzenia. Wytrzymałość tego materiału idzie jednak w parze z trudnością w usuwaniu – podczas wymiany tapeta odchodzi ze ściany razem z tynkiem.

Warto wybierać więc uniwersalne wzory, które będą mogły nam służyć przez lata i się nam nie znudzą. Plusem jest fakt, że tło z włókna szklanego można łatwo pomalować na inny kolor. Odwrotnie niż w przypadku winylu, im grubsza tapeta z włókna szklanego, tym lepiej.

tapeta kuchennazdj. wonderfulengineering.com

Jak widzicie, jeśli marzycie o tapecie w kuchni, jest to całkowicie możliwe! Pamiętajcie, by odpowiednio dobrać materiał, z którego jest wykonana – tak, by mogła Wam posłużyć przez dłuższy czas i była odporna na wszelkie kuchenne czynności i zabrudzenia. Chcielibyście mieć tapetę w kuchni? A może już macie i chcecie się podzielić wrażeniami? Piszcie w komentarzach!

 Wpisy, które mogą Cię także zainteresować:

  1. Płytki balkonowe, które wybrać?
  2. Jak odnowić stary fotel?
  3. Jak wieszać obrazy?